Obsah:
› Víte, jaká je vlhkost v dětském pokoji?
› Dbejte na čistotu v dětském pokoji
› Zlepšení ovzduší pomocí rekuperace
Dětský pokoj a kvalita vzduchu: Jak předejít nemocem?
Máte malé dítě a chcete mu vytvořit krásný pokoj, kde bude rádo trávit čas, hrát si a vzdělávat se? Barevným nábytkem a spoustou hraček však požadavky na dětský pokoj nekončí. Věděli jste, že čistý vzduch bez plísní a alergenů je pro vývoj dětského organismu velmi důležitý?
Dětský organismus je velmi citlivý na prostředí, ve kterém se formuje. Malé děti nemají plně vyvinutý imunitní systém, a to úzce souvisí také s rozvojem různých chronických potíží, především alergií. Ideální prostředí pro správný růst a vývoj dětí není vlhké ani příliš suché prostředí, ve kterém se daří houbám a plísním, které mohou být původcem celé řady nemocí.
Jak předejít nemocem u dětí, jak bojovat s příliš suchým nebo vlhkým vzduchem v dětském pokoji nebo jak na efektivní rekuperaci místností? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte dále.
Jak předejít nemocem?
Jak již bylo zmíněno výše, dětský imunitní systém není plně vyvinutý, a proto je náchylný k mnoha nemocem, především pak těm, které jsou infekčního charakteru. U dětí se můžeme setkat nejčastěji s infekčními onemocněními horních cest dýchacích, jako je běžná rýma, zánět nosohltanu a kašel. Při léčbě těchto onemocnění hraje velkou roli také kvalita vzduchu v dětském pokoji, a to především udržování optimální vlhkosti a čistoty vzduchu. Čisté prostředí v dětském pokoji byste měli zajišťovat pravidelným úklidem. Nezapomínejte ani na hygienu ložního prádla, peřin a polštářů, které představují ideální místo pro množení roztočů. Závěsy a záclony mohou sloužit jako první bariéra pro vniknutí prachových částic z vnějšího prostředí, a proto je nutné pravidelně prát i je. Podlaha v místnosti by měla být hladká, ne však kluzká, a dobře hygienicky čistitelná. V žádném případě byste neměli kouřit v domácnosti, kde se vyskytují děti.
Základem pro zdraví dětského organismu je především zdravý životní styl zahrnující základy zdravé výživy a pravidelný pohyb.
Vyjma infekčních onemocnění lze výběrem vhodného vybavení do dětského pokoje předcházet také různým onemocněním pohybového aparátu a poruchám zraku. Dbejte na výběr kvalitního osvětlení, především pak u dětského stolku, kde Vaše dítě píše domácí úkoly. Velmi důležitý je také výběr kvalitní matrace a postele pro spokojený spánek Vašeho dítěte. Postel umístěte ke stěně nebo do rohu místnosti, tím zajistíte pocit bezpečí Vašeho dítěte.
Se zařizováním pokoje pro Vaše ratolesti souvisí také předcházení úrazům. Úrazy si bohužel ročně vyžádají až 30 tisíc hospitalizací a jsou velkým strašákem všech rodičů. Běžným úrazům se v domácím prostředí zcela nevyhnete, ale mnohým z nich můžete předejít volbou správných ochranných pomůcek. U malých dětí doporučujeme používat chrániče rohů na nábytek, záslepek na zásuvky a podobně. Při vybavování dětského pokoje vybírejte pouze nábytek a hračky s certifikátem o bezpečnosti výrobku.
Víte, jaká je vlhkost v dětském pokoji?
Optimálně by se vlhkost v bytě měla pohybovat mezi 40-60 %. Ve vlhkém nebo naopak suchém prostředí se velmi špatně dýchá. Vlhkost může být vyjma nevhodného umístění bytu způsobena řadou faktorů, která mají různá řešení. Jak již bylo výše řečeno, vlhké prostředí představuje ideální podmínky pro bujení hub a plísní, jejichž spory následně vdechujeme. Největší množství obtíží proto způsobují na dýchacím traktu, u citlivých jedinců mohou spory způsobit také podráždění kůže, bolesti hlavy nebo podráždění očí. Všechny tyto příznaky mohou být mylně považovány za příznak alergických reakcí.
Dýchací ústrojí však trpí také, pokud je vlhkost vzduchu příliš nízká. Nejčastěji se jedná o zdravotní obtíže, které jsou způsobeny vysycháním horních cest dýchacích, děti častěji trpí laryngitidou. Nízká vlhkost vzduchu se může projevovat také podrážděním očí a suchostí kůže.
Jak zjistím, jakou mám doma vlhkost?
Vlhkost vzduchu lze měřit pomocí vlhkoměrů, které fungují na principu měření relativní vlhkosti vzduchu, která je ovlivněna také venkovní a vnitřní teplotou. Zvýšená vlhkost se v místnosti může projevovat orosenými okny, vznikem plísní kolem oken a na zdech, zatuchlým těžkým vzduchem, příliš dlouho sušícím se prádlem nebo korozí kovového vybavení. Nízká vlhkost se zase projevuje zvýšenou prašností nebo vysušováním nosních sliznic a pokožky.
Jak předejít vlhku v domácnosti?
- V zimě přiměřeně topte
Snažte se v zimě udržet stabilní teplotu kolem 21-22 °C. Při příliš velkém rozdílu mezi teplotou venkovního a vnitřního vzduchu se na zdech a oknech kondenzuje vlhkost v podobě kapek vody, které dále zvyšují vnitřní vlhkost.
- Nezapomínejte pravidelně větrat
Správné a časté větrání je základem pro zdravý vzduch nejen v dětském pokoji. V zimních měsících, kdy dochází k největším rozdílům mezi venkovní a vnitřní teplotou je ideálním způsobem intenzivní větrání při oknech otevřených dokořán, vždy na pár minut, alespoň 3x denně. Nevhodné je naopak větrání pomocí mírně otevřených oken po delší dobu, jelikož dochází k ochlazení zdí, čímž se příliš sníží teplota v místnosti. Nejdůležitější je větrání po probuzení, kdy je v místnosti vydýchaný a vlhký vzduch, a poté večer před spaním. Větrání pomocí stále otevřeného okna na ventilaci využívejte pouze v teplých měsících.
- V koupelně mějte výkonný ventilátor
Koupelny bývají zpravidla nejvlhčím místem v bytě nebo domě a vlhkost se z nich navíc může rychle šířit také do zbývajících místností, obzvlášť pokud jsou blízko sebe. Pokud koupelna nedisponuje oknem, je potřeba pořídit výkonný.
- Při vaření vždy používejte digestoře
Na celkovou vlhkost u Vás doma má velký vliv také četnost vaření a umístění kuchyně. Jednoduchými pravidly při vaření lze vlhkost vzduchu snížit. Snažte se vždy používat digestoř a pokličky na hrnce.
- Vyhněte se sušení prádla v dětském pokoji
Pokud máte děti, jistě se nezbavíte hord špinavého oblečení. Sušit byste ho však měli mimo dětský pokoj, ideálně v sušičce na prádlo nebo venku na čerstvém vzduchu.
- Pořiďte si kytky, které pohlcují vlhkost vzduchu
Některé rostliny, především ty původem z deštných pralesů, milují vlhký vzduch a jsou schopné ho absorbovat. Využít můžete především bambusů, kapradin, orchidejí nebo břečťanů. Pozor na jedovaté druhy kytek, jako jsou monstery nebo diefenbachie, které do dětského pokoje nepatří.
Pokojové rostliny jsou také skvělým pomocníkem při čištění vzduchu, a to především dracéna (tchýnin jazyk) nebo zelenec, které prokazatelně čistí vzduch i od toxických látek.
- Pořiďte si odvlhčovač vzduchu
Na trhu jsou k dispozici odvlhčovače vzduchu, které působí na mechanickém principu pohlcování vlhkosti vzduchu. Elektrické odvlhčovače však fungují na principu ochlazování vzduchu a jsou výkonnější metodou.
Jak předejít nízké vlhkosti v domácnosti?
Ani příliš suchý vzduch v domácnosti neprospívá zdraví dětí. Pokud máte doma malého alergika, může suchý vzduch zhoršit především astmatické projevy.
Asi Vás nepřekvapí, že tipy, jak zvlhčit vzduch ve vaší domácnosti, jsou přesným opakem toho, čemu se vyvarovat při zvýšené vlhkosti. Pořídit si můžete různé druhy elektrických zvlhčovačů vzduchu, vodní fontány nebo akvária. Vařit můžete bez použití pokliček, aby se vodní pára dostala do prostoru. Vyzkoušet můžete také rosení rostlin rozprašovačem na vodu nebo položení vlhkých ručníků na rozehřáté topení.
Dbejte na čistotu v dětském pokoji
Už naši předci se řídili příslovím: „čistota půl zdraví“ a jistě věděli proč. Dnes již dokážeme původce různých onemocnění spolehlivě odhalit a úspěšně nemocem předcházet. Pravidelný úklid dětského pokoje pomůže redukovat množství prachu, který je zdrojem mimo jiné různých mikroskopických organismů, které označujeme jako roztoče. Přecitlivělost na prachové částice, která je často označována jako “alergie na prach“, je právě alergií na mikroorganismy v prachu.
Pravidelný úklid dětského pokoje také učí děti rozvíjet manuální schopnosti. Uklízejte dle potřeby, prach byste měli utírat nejméně 1x týdně. Častějšímu úklidu se nevyhnete především tehdy, pokud Vám dělá společnost domácí mazlíček. Pozor si dejte také na přehnanou čistotu. Sterilní prostředí není vhodné pro formování imunitního systému ve věku, kdy by dítě mělo přicházet do styku s běžnými alergeny.
S výhodou můžete využívat také čističky vzduchu, které mohou být výborným pomocníkem pro čistý vzduch.
Jaké používat čistící prostředky?
Kvalitu vzduchu mohou negativně ovlivňovat také nevhodně použité chemické přípravky určené k čištění domácnosti. Pokud máte doma malé děti nebo chcete přispět ochraně přírody, doporučujeme používat tzv, non-toxic přípravky, které lze vyrobit doma z běžně dostupných surovin – většinou si vystačíte s octem a jedlou sodou. Pokud z nějakého důvodu nechcete doma vyrábět čistící prostředky, vybírejte ekologické varianty bez obsahu chemických sloučenin a zbytečné parfemace.
Zlepšení ovzduší pomocí rekuperace
Moderním řešením, jak získat doma kvalitní čistý vzduch, a navíc šetřit energii při vytápění bytu nebo domu je rekuperace. Pod tímto pojmem si můžeme představit řízené větrání pomocí výměny vzduchu. Řízená rekuperace (výměna) může až 90 % odpadního tepla využít pro ohřev čerstvého vzduchu proudícího z venku. Tím můžete omezit větrání prostor, které vede k úniku tepla z místnosti. Rekuperátory navíc obsahují filtry, které zajišťují přísun čerstvého vzduchu bez alergenů v podobě pylových částic a prachu.
Rekuperace nejenže šetří náklady na vytápění a pomáhá také v boji s nežádoucí vlhkostí, což ocení hlavně alergici a lidé s dechovými potížemi.
Dobrým řešením mohou být lokální (tzv. decentrální) rekuperační jednotky, které lze pořídit do každé místnosti zvlášť, a zpravidla si vystačí s otvorem ve zdi a elektrickou zásuvkou.
Výhody lokální rekuperace
- Příjemná teplota vnitřního ovzduší a čistý vzduch
- Jednoduchá montáž, zvládnutelná svépomocí
- Montáž bez potrubních rozvodů s nenáročným čištěním a výměnou filtrů
- Nízké provozní náklady při nízké spotřebě energie
- Šetření nákladů na vytápění
- Snížení vlhkosti v domácím prostředí
- Zpravidla levnější počáteční investice než při pořizování centrální rekuperace
- Tichý provoz
- Uživatelsky přívětivé ovládání
Na VENTILÁTORY.CZ máte možnost výběru z velkého množství lokálních rekuperačních zařízení. Doporučit můžeme například novinku Lokální pokojovou rekuperační jednotku Dalap HERO s účinností až 82 %.
Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím pečlivě čtěte příbalový leták.
Foto: Freepik.com