Pozor na to, čím zapíjíte léky!

Obsah: 

Tímto léky určitě nezapíjejte

 Je voda volba jistoty?

Jak zapíjet homeopatika?

Lékárníci v první linii často dostanou otázku, čím a jak zapít svůj lék. Tato otázka je často opravdu na místě a v dobré lékárně svým klientů tyto rady dávají lékárníci automaticky a zdarma.  A proto chceme i my alespoň z části odpovědět na otázku, proč se některé druhy nápojů nedoporučuje kombinovat s léky, a kdy je naopak lepší zvolit na jejich zapití něco jiného než obyčejnou vodu?

Tímto léky určitě nezapíjejte

Kromě všeobecného upozornění, na nezapíjení léků alkoholickými nápoji, jsou i méně známé, ale často stejně nebezpečné k zapíjení i docela běžné nápoje.

Grapetfruitová šťáva není vhodná

Jedním nejvíce ovlivňujícím nápojem je oblíbená grapefruitová šťáva.

Grapefruitová šťáva může ovlivňovat účinek mnoha léků, proto ji raději na zapíjení léků nepoužívejte. Grapefruit působí na enzym, který rozkládá mnohá léčiva. Jedna z forem tohoto enzymu, označovaná jako CYP3A4, je přítomna v buňkách tenkého střeva a v jaterních buňkách. Je spoluodpovědná za přeměnu mnoha léčiv na neúčinné látky. Pokud tento enzym něco vyřadí z provozu, dochází ke zvýšení hladiny léku v krvi a jeho prodlouženému působení v těle. To má za následek nárůst nežádoucích účinků léků, předávkování a může dojít k projevům toxicity.

Zjednodušeně řečeno, při zapíjení anebo zajídání léku grapefruitem může docházet k pomalejšímu rozkladu léčiv a jejich následném hromadění v těle, což může vést až k předávkování a vyššímu riziku nežádoucích účinků.

Nezapíjejte léky kávou ani zeleným čajem

Kofeinové nápoje, anebo zelený čaj nejsou vhodné na zapíjení léků ani výživových doplňků, protože dokáží ovlivnit jejich vstřebávání v těle. To platí například pro výživové doplňky s obsahem železahořčíku či vápníku. Při kombinaci se zeleným čajem nebo kávou se tyto látky vstřebají jen v minimálním množství, čímž se výrazně sníží jejich účinek. Snížit vstřebávání vápníku ze střeva mohou i běžné cereální potraviny či vláknina.

Výživové doplňky s obsahem železa, vápníku, hořčíku proto užívejte s minimálně hodinovým odstupem od nápojů s obsahem kofeinu případně theinu.

A jak jsou na tom mléko a mléčné výrobky?

Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který může zareagovat s více léčivy – znemožní jejich vstřebání v těle. Poměrně známé je doporučení nekombinovat mléko s některými antibiotiky. Mléčné výrobky přitom není třeba vyloučit ze stravy úplně, ale jen dodržet alespoň 2hodinový odstup. Pozor je třeba dát i při užívání železa či hořčíku, které mají stejný účinek jako vápník. Tyto minerály, včetně vápníku, není proto vhodné kombinovat s antibiotiky.

Opatrně při užívání některých léků na ředění krve

Velmi vážné nežádoucí účinky se mohou dostavit při kombinaci některých léků na ředění krve a česneku, zázvoru, jinanu nebo brusinkového džusu. V tomto případě se zvyšuje riziko krvácení, což může být až život ohrožující stav.

Opačný efekt může mít při užívání léků na ředění krve příjem zeleniny jako zelí, špenát nebo brokolice, které obsahují vitamín K. Tento vitamín se totiž používá proti zvýšené krvácivosti, a tedy má protichůdný účinek jako léky na ředění krve.

Je voda volba jistoty?

I přesto, že na zapíjení léků se většinou doporučuje čistá voda, známe i takové případy, kdy mohou být mléko nebo džus daleko prospěšnější.

To platí například pro železo, které se dobře vstřebává v kyselém prostředí. Zapitím kyselým džusem (již víme, že nikoliv grapefruitovým), případně současným užitím s vitamínem C, se účinek železa podpoří.

Dalším příkladem může být vitamin D, který působí velmi příznivě na vstřebávání hořčíku a vápníku. Výživové doplňky, například v podobě kapek s obsahem vitaminu D, se vždy doporučuje nakapat přímo do mléka. Kombinace vápníku a vitaminu D je vysloveně žádoucí pro jejich správný účinek.

Jak zapíjet homeopatika

Homeopatika nechte volně rozpustit volně v puse a pokud je potřeba, tak je zapíjejte pouze čistou vodou. Pro malé děti je vhodné doporučenou dávku homeopatika rozpustit v přiměřeném množství vody a po lžičkách dětem dávkovat. Aromatické nápoje a jídla, nápoje s výraznou chutí mohou snížit vstřebávání homeopatika a tím snížit účinek. Doporučuje se před anebo po užití homeopatika nejíst a nepít alespoň dvacet minut.

Přinesli jsme vám pouze krátké představení nejčastějších problémů při zapíjení léků nebo i doplňků stravy. Užívání léků je opravdu velká věda. Ne nadarmo farmaceut věnuje studiu pět let svého života. A proto, pokud si nabudete s užíváním vašich léků plně jisti, tak se kdykoliv na nás v EUC lékárnách můžete s důvěrou obrátit a my vám rádi poradíme.

Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím pečlivě čtěte příbalový leták.