• Doprava zdarma do Zásilkovny pří nákupu nad 499 Kč. Akce platí od 22. 5. do 26. 5 . 2024
Zdraví vegetariána a vegana

Zdraví vegetariána a vegana

Laboratorní vyšetření

Poukaz na laboratorní vyšetření. Zjistěte zda vynecháním některých složek stravy živočišného původu netrpí Váš organizmus nízkou hladinou či deficitem látek které jsou pro zdraví potřebné. Tento balíček zahrnuje laboratorní vyšetření a následnou konzultaci s lékařem. více

Skladem na e-shopu > 10 ks

1 880 Kč

Poukaz na laboratorní vyšetření. Zjistěte zda vynecháním některých složek stravy živočišného původu netrpí Váš organizmus nízkou hladinou či deficitem látek které jsou pro zdraví potřebné. Tento balíček zahrnuje laboratorní vyšetření a následnou konzultaci s lékařem. více

mojeEUC
Stahujte aplikaci mojeEUC

Informace o produktu:
"Zdraví vegetariána a vegana"

Zjistěte zda vynecháním některých složek stravy živočišného původu netrpí Váš organizmus nízkou hladinou či deficitem látek které jsou pro zdraví potřebné. Tento balíček zahrnuje laboratorní vyšetření a následnou konzultaci prostřednictvím služby "Lékař online" (Po - Pá 8:00 - 20:00). S lékařem se spojíte prostřednictvím chatu, do kterého Vám zašleme přístup společně s výsledky vyšetření.

Vegetariánská a veganská strava obsahuje širokou nabídku obilovin, ovoce, zeleniny, ořechů, luštěnin a semínek, u většiny vegetariánů též mléčné výrobky a vejce. V této stravě je dostatek vlákniny, kyseliny listové, hořčíku, draslíku, vitaminu A, C a E i antioxidantů. Vynecháním produktů živočišného původu v dospělém věku je třeba myslet na doplnění některých složek stravy, které jsou pro zdraví potřebné a kontrolovat, zda organismus netrpí nízkou hladinou či deficitem těchto látek. 

Oblasti nedostatku některých složek stravy nebo rozvíjející se poruchu metabolických dějů ukáže laboratorní vyšetření krve. Včas na problém upozorní, takže lze předejít případným důsledkům a poškození zdraví. Pravidelné kontroly pak ujistí, zda zvolená  současná skladba diety a přidané doplňky stravy obsahují vše potřebné.

Před odběrem:
Přijďte nalačno, nejezte cca 12 hodin, před odběrem nekuřte.

Doporučení:
Je vhodné vypít 1/4 litru vody či neslazeného čaje.

Výsledky:
K dispozici další pracovní den po odběru.

Složení balíčku:
Odběr krve, Krevní obraz, Albumin, Celková bílkovina, Glukóza, Ferritin, Fe, Transferin, Ca, Kyselina listová, Vitamin B12, Homocystein, TSH, fT4, moč chemicky-sediment

Upozornění:
Konzultace s Lékařem online je pouze pro osoby starší 18 let. S Lékařem online není možné konzultovat zdravotní stav dětí a mladistvých do 18 let ani v případě zákoných zástupců těchto osob.

Která laboratorní vyšetření jsou pro vegany a vegetariány potřebná?

Krevní obraz – patří k velmi důležitým vyšetřením. Ukazuje - počet červených krvinek, které přenášejí kyslík do tkání, jejich velikost, množství krevního barviva hemoglobinu, na který se kyslík váže a další parametry. Nedostatečný příjem železa i bílkovin se projeví  anémii z nedostatku železa. Postupně se objevují potíže jako je únava, slabost, točení hlavy či bolesti hlavy. Pokud se tento stav neupraví, objeví se i dušnost tj. pocit nedostatku vzduchu. Poté pacient již pravděpodobně vyhledá lékaře. Dále krevní obraz ukazuje počet bílých krvinek i podrobněji tzv. diferenciální rozpočet bílých krvinek - tedy jejich rozdělení na jednotlivé kategorie. Jednotlivé typy bílých krvinek mají specializované funkce. Změny v jejich procentuálním zastoupení mohou ukázat na možné onemocnění - například bakteriální či virové infekce.  

Ferritin, hladina železa a transferin - Hlavní funkcí bílkoviny ferritinu je uskladnění železa v organismu. Dostatečné množství ferritinu je zásadní pro dostatečnou tvorbu hemoglobinu, barviva červených krvinek, které váže kyslík a krvinky jej přenášejí do tkání. Snížení hladin ferritinu může  vést k anémii z nedostatku železa a změnám v krevním obrazu. Doplnění zásob železa v organismu  vyžaduje nejen suplementaci železem, ale i dostatek proteinů a energetických zdrojů pro tvorbu hemoglobinu.  Transferrin je protein, jehož funkcí je vázat železo a transportovat jej do buněk,  hladina železa je doplňkovým vyšetřením.

Vitamin B12 - tento vitamin je nezbytný pro běžný metabolismus, syntézu DNA a obnovu tkání a buněk, například  červených krvinek. Neléčený nedostatek může vést k megaloblastické anemii a důsledkem deficitu vitaminu B12 je degenerace centrálního nervového systému. 

Kyselina listová  (folát) - je naprosto zásadní pro řadu metabolických dějů, nedostatek vede široké paletě zdravotních problémů, v těhotenství například k rozštěpovým vadám plodu. Nízká hladina kyseliny listové může být způsobena i nedostatkem vitaminu B6 a B12, které umožňují její vstřebávání.

Homocystein - důsledkem sníženého příjmu vitaminu  B12 a kyseliny listové je  zvýšení hladiny aminokyseliny homocysteinu. Zvýšená hladina v krvi se považuje za rizikový faktor  onemocnění cév, ischemické choroby srdeční, mozkových příhod, potratů a vývojových vad plodu, zejména nervové soustavy. Uvažuje se i o možném vlivu na problémy s otěhotněním.  

Albumin, celková bílkovina, glukóza –  Hodnoty albuminu a celkové bílkoviny klesají při bílkovinové podvýživě, onemocnění jater, ledvin či střev a dalších onemocnění, jako je například nesnášenlivost lepku (celiakie). Hladina glukózy ukazuje aktuální stav metabolismu, měla by se pohybovat ve fyziologickém rozmezí. 

TSH, fT4 – Poruchy štítné žlázy patří k nejčastějším endokrinologickým onemocněním. Pro posouzení funkce štítné žlázy se měří nejčastěji hladina thyreotropního hormonu (TSH) a volného thyroxinu (fT4). Včasná diagnostika a léčba omezí řadu nebezpečných důsledků a komplikací onemocnění, v období těhotenství zejména rizika pro vývoj plodu. Příznaky poruchy - nedostatečné funkce štítné žlázy (hypothyreóza) se vyvíjejí pomalu, často několik let. Zpočátku to bývá jen častější únava, později se připojuje zimomřivost, zácpa, přibývání na váze bez zvýšeného příjmu kalorií, svalová slabost, smutek či deprese, snížená srdeční frekvence. Naopak, - zvýšená funkce štítné žlázy (hyperthyreóza) urychluje metabolismus i srdeční frekvenci, způsobuje úbytek na váze i při zvýšeném příjmu kalorií, nervozitu, podráždění, třes prstů, nespavost,  pocení, pocit horka, průjem, podráždění očí. 

Vápník (kalcium) - je prvek důležitý nejen pro stavbu kostí a zubů, ale i pro tvorbu a funkci tkání, hormonů, srážení krve, buněčného dělení – jeho role je skutečně univerzální. Na udržování jeho hladiny se podílí i další regulační látky-zejména vitamin D. 

Moč chemicky a sediment – z látek vylučovaných do moči může veganská a vegetariánská strava obsahovat větší množství sodíku, draslíku či šťavelanů (oxalátů), které mohou vázat kalcium a další minerály a představovat riziko tvorby kamenů v močovém traktu. 

Vlastní laboratorní vyšetření je prováděno společností EUC Laboratoře s.r.o. Online konzultace s lékařem v rámci "Lékaře online" zajišťuje Canadian Medical s.r.o. Provozovatel www.euclekarna.cz EUC Klinika Praha a.s. neposkytuje uvedené zdravotní služby, pouze zprostředkovává prodej poukazu na vyšetření. Všechny výše uvedené společnosti spadají do holdingu EUC a.s.