Krevní skupina

Krevní skupina

Laboratorní vyšetření

Poukaz na laboratorní vyšetření. Stanovení krevní skupiny a Rh faktoru patří k nejdůležitějším předtransfúzním vyšetřením. Transfuze nekompatibilní krevní skupiny v AB0 sytému by vedla k okamžité reakci - tvoření krevních sraženin a rozpadu - hemolýze krvinek podávané krve. Stanovení krevní skupiny a Rh má též velký význam u těhotných vzhledem k riziku vzniku hemolytického onemocnění novorozence u Rh negativních matek v reakci na plod Rh(D) pozitivní. více

232 Kč
+ 420 226 224 970 (Po - Pá 8:00 - 17:00) specializovaná linka pro dotazy k vyšetření

Skladem > 10 ks

Informace o produktu "Krevní skupina"

Krevní skupina je určena vlastnostmi sacharidů a proteinů (antigenů) na buněčné membráně červených krvinek každého jedince. Na základě těchto znaků je lze třídit a řadit do systémů krevních skupin. Dva nejdůležitější systémy jsou AB0 a Rh faktor.

Při nejzákladnějším vyšetření krevní skupiny v ABO systému se určují skupiny A,B,AB nebo 0. Toto vyšetření se doplňuje základním vyšetřením v systému RH(D). Určuje se pozitivita nebo negativita nejsilnějšího antigenu Rh(D).

Výsledek pak může vypadat např. takto: krevní skupina A Rh(D) pozitivní - nebo A Rh(D) negativní.

Stanovení krevní skupiny a Rh faktoru patří k nejdůležitějším předtransfúzním vyšetřením. Transfuze nekompatibilní krevní skupiny v AB0 sytému by vedla k okamžité reakci - tvoření krevních sraženin a rozpadu - hemolýze krvinek podávané krve. To by mohlo vést k selhání ledvin, šokovému stavu a smrti pacienta. Stanovení krevní skupiny a Rh má též velký význam u těhotných vzhledem k riziku vzniku hemolytického onemocnění novorozence u Rh negativních matek v reakci na plod Rh(D) pozitivní.

Krevní skupiny se dědí po obou rodičích a před DNA testy se též používaly jako pomocná metoda v určování otcovství.

Stanovení krevní skupiny a Rh patří ve zdravotnických laboratořích k velmi častým vyšetřením jak na vyžádání lékaře, tak i pro pacienty samoplátce bez lékařského doporučení za přímou úhradu. V některých případech, u slabých nebo variantních výsledků stanovení Rh faktoru, je nutné dovyšetření na specializovaném hematologickotransfuzním pracovišti popřípadě v Referenční laboratoři pro imonohematologii ÚHKT.

Před odběrem:
vyšetření se provádí ze žilní krve, není nutný odběr nalačno, i když je to vhodnější

Doporučení:
Je vhodné vypít ¼ litru vody či neslazeného čaje.

Výsledky:
Jsou dispozici následující pracovní den po odběru.

Vlastní laboratorní vyšetření je prováděno společností EUC Laboratoře s.r.o. Provozovatel www.euclekarna.cz EUC Klinika Praha a.s. neposkytuje uvedené zdravotní služby, pouze zprostředkovává prodej poukazu na vyšetření. Všechny výše uvedené společnosti spadají do holdingu EUC a.s.