EUC Laboratoře - Genetická predispozice k celiakii

Genetická predispozice k celiakii

Laboratorní vyšetření

Poukaz na laboratorní vyšetření. Pro onemocnění existuje genetická predispozice, kterou lze molekulárně genetickým vyšetřením ze vzorku krve zjistit. Přítomnost genetické predispozice (rizikových HLA alel II. třídy), ale neznamená, že člověk během svého života celiakií onemocní. více

Alternativy / varianty balení:

1 853 Kč

Nakupte jakékoliv zboží nad 999 Kč a získejte dárek!

Dárek čistící gel při nákupu nad 999 Kč

Dárek EUC Lékárna čistící gel na ruce 50 ml získáte zdarma když,
nakoupíte zboží nad 999 Kč a dokončíte objednávku. V případě platby předem je objednávku nutné uhradit.
Platí do 14. 6. 2020 nebo do vydání zásob. Podle toho co nastane dříve.

Cena a údaje o skladových zásobách se vztahují pouze na e-shop

Skladem > 10 ks

Pro onemocnění existuje genetická predispozice, kterou lze molekulárně genetickým vyšetřením ze... více
Informace o produktu "Genetická predispozice k celiakii"

Pro onemocnění existuje genetická predispozice, kterou lze molekulárně genetickým vyšetřením ze vzorku krve zjistit. Přítomnost genetické predispozice (rizikových HLA alel II. třídy), ale neznamená, že člověk během svého života celiakií onemocní. Celiakie je onemocnění způsobené imunitní reakcí organismu na lepek, což je bílkovina nacházející se v pšenici, ječmeni a žitě. Imunitní odpověď se spouští v tenkém střevě, ve kterém postupně dochází k poškození výstelky a poruše vstřebávání živin. Narušení střevní tkáně způsobuje řadu závažných komplikací, které se projevují např. průjmy, únavou, ztrátou hmotnosti, nadýmáním, anémií, vyšším výskytem nádorů. U dětí celiaki vést ke zpomalení růstu a vývoje. Na celiakii bohužel neexistuje žádná účinná léčba. Pouze přísná bezlepková dieta většinou vede k rychlé úpravě zdravotního stavu.

Tímto testováním se vyšetřuje pouze predispozice/vloha k onemocnění celiakií, nikoli podezření na onemocnění. Vyšetřované alely se běžně vyskytující v populaci (20%-30%), samotná jejich přítomnost však neznamená, že se u daného jedince toto onemocnění vyskytne. U osob, které nemají žádnou z těchto rizikových HLA alel II. třídy, je diagnosa celiakie téměř vyloučena. 

Upozornění:
Genetické vyšetření lze provést pouze na základě informovaného souhlasu pacienta. Pro informaci formulář najdete zde. Formulář si můžete vytisknout a předvyplnit, odbornou část doplní sestra před odběrem.

Před odběrem:
Před odběrem není nutno dodržovat dietní opatření, odběr nemusí být proveden nalačno.

Doporučení:
Je vhodné vypít ¼ litru vody či neslazeného čaje.

Výsledky:
K dispozici za 15 dní po odběru.

Složení balíčku:
Molekulárně genetické vyšetření celiakální sprue (HLA-DQ2,DQ8), odběr krve

Vlastní laboratorní vyšetření je prováděno společností EUC Laboratoře s.r.o. Provozovatel www.euclekarna.cz EUC Klinika Praha a.s. neposkytuje uvedené zdravotní služby, pouze zprostředkovává prodej poukazu na vyšetření. Všechny výše uvedené společnosti spadají do holdingu EUC a.s.