Veterinární léčivé přípravky - kočka Dehinel

Nejprodávanější v kategorii

Frontline Combo Spot-on cat a.u.v.sol.3x0.5ml
Frontline Combo Spot-on cat je veterinární přípravek v praktické pipetě určený kočkám a fretkám. U koček je účinný proti blechám, klíšťatům a všenkám, u fretek proti blechám a klíšťatům.

Veterinární léčivý přípravek

499 Kč
Dehinel 230mg/20mg pro kočky tbl.2
Veterinární léčivý přípravek pro kočky sloužící pro léčbu smíšených invazí způsobených hlísticemi a tasemnicemi u koček.

Veterinární léčivý přípravek

77 Kč
Zavřít filtry
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Zavřít filtry
Pro daný filtr není k dispozici žádné zboží.
Dehinel 230mg/20mg pro kočky tbl.2 Dehinel 230mg/20mg pro kočky tbl.2
Veterinární léčivý přípravek pro kočky sloužící pro léčbu smíšených invazí způsobených hlísticemi a tasemnicemi u koček.
77 Kč

Skladem na e-shopu > 10 ks

Veterinární léčivý přípravek

Veterinární léčivé přípravky - kočka

Kočka se škrábe, zvrací anebo hubne? Může v sobě mít parazity, které napadají kůži i vnitřní orgány. Kočky, ať už domácí mazlíčci nebo ty toulavé, jsou bohužel náchylné k široké škále parazitů. Tito nevítaní hosté se dělí do dvou hlavních kategorií: vnitřní parazité a vnější parazité. Pochopení jejich typů, symptomů a prevence je klíčové pro udržení zdraví a pohody vaší kočky. Vnitřní parazité jsou v našem prostředí běžní, u koček se běžně vyskytují parazité patřící mezi prvoky (např. lamblie, kokcidie), oblí červi (např. škrkavka kočičí) a ploší červi (tasemnice). Vnitřní parazité se nejčastěji vyskytují u mladých koček (koťata se mohou nakazit ještě v děloze nebo sáním mléka od infikované matky). V pozdějším věku hrozí nebezpečí, že se kočky nakazí invazivními formami, které se nacházejí v půdě (vajíčka škrkavek, bičíkovců, měchovců). Parazité jsou běžným problémem u koček, ale s řádnou prevencí a léčbou je lze snadno zvládnout. Pravidelná kontrola u veterináře, používání antiparazitik a dodržování hygienických pravidel pomohou udržet vaši kočku zdravou a chránit ji před parazity.

Typy parazitů:

  • Vnitřní parazité: Žijí uvnitř kočičího těla, nejčastěji ve střevech, plicích nebo srdci. Mezi nejběžnější vnitřní parazity patří škrkavky, tasemnice, měchovci a srdeční červi.
  • Vnější parazité: Žijí na povrchu kočičího těla, nejčastěji v srsti nebo na kůži. Mezi nejběžnější vnější parazity patří blechy, klíšťata, roztoči a ušní svrab.

Příznaky napadení parazity:

  • Zvracení a průjem
  • Ztráta hmotnosti
  • Zhoršení srsti
  • Svědění a podráždění kůže
  • Kašel a dušnost
  • Letargie a ztráta energie

Jak se proti vnitřním parazitům bránit?

Odčervení

Pravidelné odčervení patří k základní péči o kočku. Venkovní odčervujeme každé tři měsíce, u kočky v bytě stačí jednou za půl roku. Existuje řada přípravků, jako jsou tablety, pipety anebo pasty. Koťata odčervujeme už od stáří 20 dnů. Pravidelným odčervením budeme kočku bránit proti všem parazitům v zažívání.

Hygiena 

Pravidelné čištění kočičího pelíšku a hraček pomůže zabránit šíření parazitů.

Kvalitní krmivo

Pokud kočce vybereme kvalitní granule, které jí budou opravdu chutnat, nebude mít potřebu hledat potravu jinde např. myšku nebo ptáka.

Návštěva veterináře 

Pokud máme u kočky podezření na parazity v zažívání, nasadíme antiparazitika. Diagnózu potvrdí veterinář, který může udělat rozbor trusu. S sebou mu proto donesme vzorky kočičího trusu, nejlépe ze tří různých dnů.

Kožní parazité

Kožní problémy jsou u koček jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterinárního lékaře. Svědění, rozčilené vykusování a ztráta chlupů jsou jen jedny z mála příznaků, že se s kůží vaší kočky něco děje.

Kočičí svrab

Ušní prašivina, otodectóza nebo chcete-li otodektový ušní svrab je parazitární typ infekce způsobený roztočem strupovkou ušní, latinsky Otodectes, z tohoto názvu tedy pochází název otodektóza. Ušní svrab je nejčastějším onemocněním zevního zvukovodu koček, a to u více než v 50 % případů ušních zánětů. Onemocnění se projevuje zpočátku jako zánět ucha, tedy dochází k bolestivosti, zarudnutí pokožky, svědivosti, třepání hlavou a častému škrábání uší. V uchu se často nachází velké množství suchého tmavě hnědého a mastného mazu včetně odumřelé tkáně. Tato odumřelá tkáň a zaschlý maz, připomíná v uších kávovou sedlinu. 

Klíště obecné

Nejčastějším klíštětem u kočky je klíště obecné. Všechna jeho tři vývojová stádia – larva, nymfa i dospělý jedinec, se živí krví. Nejoblíbenějším místem je pro klíště to, které má tenkou kůži, snadno ji prokousne. To je třeba krk a hlava. Můžou být přenašeči nemocí, nejčastěji způsobují lymeskou borreliózu, anaplasmózu a meningoencefalitidu.

Cheyletielóza

Způsobuje ji dravčík kočičí, který se na povrchu kůže živí tkáňovým mokem. Parazitů si můžeme v kožichu všimnout, vypadají podobně jako lupy, které se pohybují. Typickým projevem onemocnění je povrchová dermatitida (zánět kůže) s nadměrným výskytem lupů, nejčastěji v oblasti hřbetu. Objevuje se také svědění různé intenzity. Nejvýrazněji se parazitóza projevuje u mláďat (až celotělový výskyt), u dospělých zvířat se častěji objevují jen ložiskové kožní změny. Někteří jedinci mohou být i bezpříznakovými nosiči.

Blecha kočičí

U koček se ve Střední Evropě vyskytuje převážně blecha kočičí. Kočky napadá také blecha psí, blecha králičí, blecha ježčí a další druhy. Dospělé blechy se živí krví. Samička blechy přijme denně 13,6 µl krve. Přibližně za den a půl po napití začne samička klást vajíčka s lepivým povlakem. Vajíčka se zachytí na srsti a následně odpadnou, čímž se rozšiřují po domácnosti. Vajíčka jsou všude, kam se dostane kočka – v posteli, na pohovce, v koberci, v textilu atd.

Nejvíce jich je pochopitelně tam, kde se kočka zdržuje nejčastěji a nejdéle. Za jeden den dokáže blecha vyprodukovat neuvěřitelných 20 až 40 vajíček. Blechy jsou u koček problémem nejen proto, že jejich kousání svědí, ale zejména proto, že blechy jsou mezihostiteli určitých druhů tasemnic, které na kočku mohou přenést.

Jak se proti kožním parazitům bránit?

Proti blechám

Nejlepší je samozřejmě používat preventivní přípravky proti blechám, jako jsou kapky spot on anebo obojky. Na samotné hubení blech poté existují šampony, spreje nebo další kapky spot-on. Je potřeba odblešit také všechny pelíšky, deky a další předměty se kterými kočka přišla do kontaktu. V nich totiž zůstávají bleší vajíčka. Na věci použijme antiparazitní přípravek a vypereme je. Proces pro jistotu několikrát zopakujme. Pozor, přípravky proti parazitům určené psům, jsou pro kočky jedovaté.

Proti klíšťatům

Proti klíšťatům používejme preventivní prostředky, jako jsou třeba obojky anebo kapky spot-on. Pro šetrné odstranění klíštěte je nejvhodnější speciální háček na klíšťata. Háček umístěte pod klíště a pomalu, opatrně táhněteZkontrolujte, zda je klíště celé. Pokud v kůži zůstala hlavička, sledujte v následujících dnech ránu, jestli nevykazuje známky infekce. Objeví-li se zarudnutí, které do 24 hodin nevybledne, navštivte veterináře. Po vytažení klíštěte ranku vydezinfikujte. A nezapomeňte na odměnu pro vašeho kočičího kamaráda.

Proti svrabu

Kočce prohlížejme uši, abychom zpozorovali svrab hned ze začátku. Může způsobit zánět, který postupuje dále do středního ucha. Pokud si všimneme tmavé tekutiny v uších, vidíme, že kočku ucho svědí, bolí anebo třepe hlavou, ihned navštivme veterináře. Zvukovod je nutné nejdříve vyčistit ušními roztoky a zbavit tak uši nečistot. Následně do ucha můžeme lokálně podávat speciální gel, který roztoče zahubí. Dalším možným způsobem léčby je lokální aplikace tekutých spot-onů, tedy kapiček za krk zvířete. Vzhledem k faktu, že se jedná o vysoce přenosné onemocnění, je nevyhnutné přeléčit všechna zvířata v kontaktu, a to i ty, které nevykazují příznaky onemocnění, kočky i psy.

Důležitá upozornění

  • Někteří parazité, jako jsou tasemnice, mohou být přenosné na člověka. Proto je důležité dodržovat hygienická pravidla při péči o kočku.
  • Ne všechny antiparazitika jsou pro všechny kočky vhodné. Vždy se poraďte s veterinářem, než kočce podáte antiparazitikum.